Satoshi Nakamoto i poprzednicy
Tomek14.12.2020

Polecane: pozyczkihipoteczne.biz

Nie bylibyśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie "jak działa bitcoin?" Bez zagłębiania się w to głębiej. Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania właściwości scentralizowanych systemów stosowanych w tradycyjnych finansach.

Coindesk dogłębnie zbadał system bankowy w XXI wieku. Jest to system charakteryzujący się dużą liczbą podmiotów z jednym, scentralizowanym ciałem decyzyjnym. Organ ten ma pełną kontrolę nad funkcjonowaniem systemu. To sprawia, że ​​system na to działa, tj. mi. spełniać jego wymogi prawne.

Na tym poziomie działania najmniejszych stron w systemie są podejmowane na korzyść systemu jako całości. Czasami określa się to jako "system jako całość". Jest to również poziom działania, na którym nieuprawniony dostęp, który uzyskuje się poprzez najmniejsze modyfikacje systemu, jest uznawany za przestępstwo w świetle obowiązującego prawa karnego.

W tym systemie korzyści z systemu są realizowane nie tylko kosztem najbardziej wykwalifikowanych i wydajnych członków systemu. Realizuje się również powoli, przez wiele pokoleń. Osoby urodzone w systemie narażone są na wiele niedogodności, które sprawiają wrażenie nieodwracalności.

Rozwój w ciągu ostatniego półwiecza charakteryzował się szybkim wzrostem znaczenia rozproszonej mocy obliczeniowej. Było to również bardzo potrzebne, jeśli chodzi o przechowywanie i odzyskiwanie kryptowalut.

Rewolucja internetowa pozwoliła nam z łatwością wysyłać pieniądze każdemu na świecie. Obecnie większość transakcji odbywa się w systemie bankowym. Są one odnotowywane w specjalnym rejestrze i finalizowane, gdy odbiorca przelewu podpisze umowę z bankiem przekazującym środki.

Wartość przechowywanej kryptowaluty zależy od wierności zapisów. Jeśli zapisy ulegną zmianie, system nadal będzie podlegał oszustwom.

Istotność kwestii związanych z rozproszoną mocą obliczeniową w systemie jest wyraźnie widoczna w poziomie sporów sądowych, przed którymi stają małe i średnie przedsiębiorstwa rozwijające technologię blockchain. Rozwój łańcuchów bloków pozwala nam osiągnąć korzyści skali i obniżyć koszty eksploatacji zasobu cyfrowego.

Czy system Bitcoin działa?

System Bitcoin jest opisany w bardzo uproszczony sposób. Jest to sieć p2p, tj. bez pośredników, obsługiwany przez co najmniej jednego użytkownika posiadającego rzeczywiste prawa do zasobów cyfrowych. Możliwe jest również prześledzenie ścieżki każdego portfela używanego do wykonania przelewu. Informacje te są następnie wykorzystywane do podpisania bloku odpowiednimi danymi.

Protokół Bitcoin został zaprojektowany, aby zapewnić tani, niezawodny i wysoce wszechstronny sposób transferu bogactwa. Rozwój sieci p2p przyniósł ze sobą większą łatwość użytkowania, większe zaufanie do systemu i większą pewność, że będzie on dobrze działał w obliczu nieprzewidzianych wyzwań.

Czy Bitcoin odniósł zbyt duży sukces?

Trudno powiedzieć z całą pewnością, że system Bitcoin stał się zbyt skuteczny. Chociaż stała się akceptowaną częścią globalnego systemu finansowego, trudno jest ignorować niepowodzenia systemu jako całości.

Najbardziej znanym z nich był Hal Finney, który wynalazł Bitcoin w 1978 roku. Niemal natychmiast poszedł za nim jego dwaj młodsi bracia, z których obaj wnieśli ważny wkład w projekt Bitcoin.

Sam Satoshi Nakamoto dopiero zaczynał. Dopiero co poznał Marka Karpelesa kilka lat wcześniej w Las Vegas. Obaj pracowali nad pobocznym projektem, kiedy natknęli się na Hala, który właśnie wprowadził na rynek nowy typ cyfrowej monety.

Co o nim myśleli? "Nic", mówi Nakamoto. "Był po prostu kolejnym facetem z pasją do komputerów i pracy nad nowatorskimi projektami".

Co ciekawe, sam Finney został nawet oskarżony o bycie twórcą Bitcoina. Był też pierwszym respondentem na liście mailingowej Satoshiego, kiedy ogłosił uruchomienie kryptowaluty. Był pierwszą osobą w historii ludzkości, która dała Nakamoto Bitcoin. Naturalnie pojawia się pytanie: "dlaczego Satoshi miałby pisać do siebie i przesyłać BTC do swojego alternatywnego portfela?" Czy chciał do tego stopnia ukryć swoją tożsamość? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie.

Satoshi Nakamoto i poprzednicy

Za chwilę przejdziemy do tematu uruchomienia BTC. Warto jednak podsumować aktualną część naszej opowieści. Czy Nakamoto skonsultował swój pomysł z niektórymi z wyżej wymienionych osób? Niektórzy badacze sugerowali, że tak było

Polecane: Katalog

Polecane: Indeks stron

Tagi: waluty internetowe